Astrolog HALUK AKÇAM - Güncel

     

Yeni Gezegen Bulundu

2005 Temmuz sonunda açıklanan yeni gezegen adayı 2003UB313 hakkında bilgi edinmek isteyenler, bu sayfadan yararlanabilir. Ayrıca, yeni bulunan gökcismi için hazırladığım astrolojik efemerisi de kullanabilirsiniz.

                  

Bu Ayın Önemli Olayları

Bu ay astrolojik açıdan neler olabilir? Doğum gününüze göre gökyüzü olaylarının kısa açıklaması. Gökyüzünde ilginç ve gözlenebilir durumlar var mı?

                  

Ay Takvimi

Dolunay veya Yeniay ne zaman olacak? Şu sırada Güneş ve Ay nerede duruyorlar? Aralarındaki açı nedir? Şimdi hangi burç yükseliyor? Benzeri sorularınızın yanıtlarını burada bulabilirsiniz. Saniyede bir otomatik olarak yenilenen bu sayfada ayrıca her gün için Ay'ın gerçek görüntüsü de var.

             

Ay Tutulmaları

Bu yıl veya gelecek yıl ne zaman Ay tutulması olacak, tutulmanın türü nedir? Bu sayfada, 5-10-25-50 yıllık listeler halinde 1900-2100 arasındaki herhangi bir dönem için Ay tutulmalarını görebilirsiniz.

             

Ay'ın Uzaklığı ve Evreleri

Yıl boyunca, Ay'ın Yer'e en yakın ve en uzak olduğu anlar ile Yeniay ve Dolunay tarihlerini bu sayfada bulabilirsiniz. 1800-2200 arasındaki herhangi bir yılı seçtiğinizde, listeler otomatik olarak karşınıza çıkıyor. Ayrıca, Ay'ın en yakın veya en uzak konumunda Yeniay veya Dolunay olasılığı da hesaplanıyor.

             

Güneş'in Ay'ın Doğuş/Batışı

Güneş'in ve Ay'ın bugün İstanbul'da saat kaçta doğacağını veya batacağını bu sayfadan öğrenebilirsiniz. Ayrıca, herhangi bir il veya ilçeden, herhangi bir tarihte Güneş ile Ay'ın doğuş ve batış zamanlarını da burada bulabilirsiniz.

             

Yer'in Yörüngesi ve Mevsimler

1800-2200 arasındaki yıllarda mevsimlerin hangi gün ve saatte başladığını, Yer'in Güneş'e en yakın ve en uzak olduğu anların tarihini bu sayfada bulabilirsiniz. Ayrıca, Yer'in yörüngesiyle ilgili olaylar ve küresel ısınmanın astronomik nedenleri animasyon ve grafiklerle açıklanıyor.

             

Jüpiter'in Uyduları

Jüpiter'in dört büyük uydusunun (İo-Europa-Ganymede-Callisto) gerçek konumunu görmek istiyorsanız, bu sayfada uydulara ilişkin olaylar listesi ile birlikte aradığınızı bulabilirsiniz. 1900-2100 arasında, herhangi bir günün istediğiniz vaktinde bu uyduların gerçek konumlarını izleyebilirsiniz. 

                  

Satürn'ün Uyduları

Satürn'ün beş büyük uydusunu (Tethys-Dione-Rhea-Titan-İapetus) bu sayfada yakından ve hareketli olarak izleyebilirsiniz. Uyduların büyüklükleri, gezegene uzaklıkları ve peryotları bu simülasyonda birbiriyle orantılı olarak verilmiş ve gerçek görünüm korunmaya çalışılmıştır.

                  

İstanbul'dan Gökyüzü

Güneş, Ay ve sekiz gezegenin şu an ufuk çizgisinin neresinde olduğunu bilmek istiyorsanız, bu simülasyon işinize yarayabilir. İstanbul ve yakın çevresinde gözlem yapanlar için Güneş Sistemi cisimleri ile birlikte en parlak 53 yıldızın yerlerini canlı olarak gösteren bu sayfada azimut ve altitüt değerleri de var.

                  

Gezegenlerin Konumları

Güneş ve sekiz gezegenin şu an gökyüzündeki yerlerini merak ediyorsanız, bu planetaryum size görsel açıdan yardımcı olabilir. Ek olarak, astronomik konumları da var. Ayrıca, en alttaki "hareketli göster" butonuna bastığınız anda, bunların gökyüzünde nasıl akıp gittiğini de canlı olarak izleyebilirsiniz.

                  

Güneş Sistemi

Dokuz gezegenin yörüngelerini izlemek istiyorsanız, bu sayfada Güneş Sistemi'ni canlı olarak görebilirsiniz. Üst panelden iç veya dış gezegenleri seçme olanağınız var. Gezegenlerin kendi etrafında da döndüğü bu simülasyon, elbette ki bütünüyle astronomik olarak orantılı değil.

                  

İç Gezegenler

Uydularıyla birlikte Merkür, Venüs, Yer ve Mars'ın yörüngeleri üzerindeki hareketini gerçekçi biçimde canlı olarak izlemek istiyorsanız, bu sayfaya bakmanızı öneririm. Ayrıca, gökcisimlerinin üzerini tıkladığınızda gerekli astronomik bilgiyi de alabilirsiniz. 

                  

Güneş Tutulması ve Deprem

2006 yılındaki Güneş tutulmasından sonra İstanbul'u etkileyecek büyük bir deprem mi olacak? Bilimsel açıdan bu iddia ne kadar doğru olabilir? Geçmişte yaşanmış büyük depremler ve izlenebilmiş Güneş tutulmalarını karşılaştırarak, bu sorunun yanıtını arıyoruz. Animasyonlarla açıklamalı bir araştırma. 

                  

İstanbul Çöküyor mu?

2005 Nisan ayında medyada yayınlanan görüntüler ve abartılı iddiaları yeniden gözden geçiriyoruz. İstanbul gerçekten çöküyor mu! Yoksa, medyada anlatılanlar bilimsel bir gerçeğin saptırılmasından ibaret mi? İçinde 14 resim bulunan bu sayfanın indirilmesi 4-5 dakika sürebilir. Ama, görmeye değer.

                  

10. Gezegen Bulundu mu?

2004 Mart ayında medyada çıkan 10. gezegen ile ilgili haberin aslını öğrenmek istiyorsanız, işte size kısa ama gerçekleri yansıtan bir açıklama. Güneş Sistemi'ni de tanıtan bu yazıda, kolayca anlaşılabilmesi için on resim var.

                  

Doğum Haritanız

Doğduğunuz anda gökcisimlerinin nerede olduklarını, aralarındaki açıları, yükselen burcunuzu, evlerin yerlerini v.s. merak ediyorsanız, bu sayfadaki formu doldurun ve doğum haritanızı çizebilmeniz için gerekli bütün verileri anında ekranda okuyun. Üstelik, hiçbir ücret ödemeden! Ayrıca, A4 formatında (dosya kağıdı) boş bir horoskop örneği de veriyorum.

                  

TÜRKİYE - Koordinatlar

Ülkemizdeki 1546 il, ilçe ve yerin coğrafi koordinatlarını bu sayfada alfabetik sırayla bulabilirsiniz. Web sayfası olarak hazırladığım bu listeyi ayrıca Excel dosyası olarak da indirebilirsiniz. Ek olarak, harita üzerinden bir yerin yaklaşık enlem ve boylamını görebilmeniz için bir sayfa daha hazırladım. Bu haritanın detaylı (987×551) kopyasını da indirebilirsiniz.

                  

TÜRKİYE - Yaz Saatleri

1916 - 2007 arasında ülkemizde uygulanan yaz saatleri tablosu açıklamalı olarak bu sayfada. Çeşitli kaynakları gözden geçirerek bu tabloyu hazırladım. 

                  

Bioritm Tablosu

Özellikle bioritm meraklıları için yazdığım bu program, günün saatine kadar hassas bir biçimde aylık bioritm grafiğinizi ve herhangi bir andaki bedensel, duygusal, zihinsel ve sezgisel bioritmik değerlerinizi öğrenebilmeniz için.

                  

Senelik Takvim

İçinde bulunduğumuz yılın aylarına göre günleri gösteren bu tablo ile size bir takvim hazırladım. Bilgisayarınızın zaman ayarı doğru ise faydalanabilirsiniz.  

                  

Kardeşime Notlar

Bu bölümde kardeşim ressam Merih Akçam için hazırladığım felsefi notlar var. Kardeş saydığım siz değerli okuyucularımın da bu notlardan faydalanabileceğini umarak, bazılarını burada yayınlıyorum. Yorumlarınızı beklerim.  

        

Değerli Okurlarımın Dikkatine Sunuyorum:

İlgiyle izlediğinizi gördüğüm bu sitenin en önemli özelliği, ülkemizde astrolojinin bilimsel temellere dayanarak gelişmesine katkıda bulunmaktır. Her fırsatta dikkatinizi çektiğim gibi, astroloji adı altında falcılık yapanlara ve falcılığı yaymaya çalışanlara karşıyım. Dolayısıyla, benim sitemde falcılık yerine sadece bilimsel astroloji ile ilgili konularla karşılaşabilirsiniz.

"Burçlarınıza göre geleceğiniz" veya "yeni yılda burcunuz ne diyor" gibi, ortaçağ zihniyetini sürdürmeyi amaçlayan, bilimsel temeli olmayan, saçma sapan konulara bu sayfalarda kesinlikle yer vermiyorum. Modern astroloji ile hiçbir ilgisi olmayan ve toplumu yanlış yönlendirmekten başka bir işe de yaramayan bu gibi zararlı yayınlara her yerde rastlayabilirsiniz. İllâ ki bu gibi zırvalıkları okumak istiyorsanız, tercih hakkı elbette ki sizindir.

2007 yılında da, yine falcılıktan arınmış ve bilimsel temellere dayanan astroloji konularına ilişkin yeni yazılarımla sizlere birşeyler iletmeye çalışacağım. "Yıldızlar burcunuzu nasıl etkileyecek" tarzındaki abuk sabuk konularla vaktinizi ve aklınızı boş yere meşgul etmek yerine, bilimsel açıklamalarla size daha faydalı olacağıma inanıyorum.

Hepinize mutlu, sağlıklı ve başarılı günler dilerim.

---

Not: Sadece talihsiz bir rastlantıdan ibaret olarak benim soyadımı taşıyan Ardahan'lı Taner adındaki adam, uzaktan veya yakından ne akrabamdır ne de hısmımdır. Kendisini tanımam ve tanımak da istemem. Sizlerden gelen sorular üzerine bu açıklamayı yapmak zorunda kaldım, umarım yeterli olmuştur.

                

Haluk Akçam 2008

Türkiye

Dünya

Ekonomi

Deprem

Sağlık

Güncel

Kişisel Danışmanlık

Ticari Danışmanlık

Özel Danışmanlık

Copyright © 2008 Haluk Akçam - Bu sitede yer alan her türlü yazı, resim, grafik, program ve bilginin telif hakkı MİSKET yazılım ve danışmanlık Ltd.Şti.ne aittir.