Astrolog HALUK AKÇAM - Dünya

                  

21. Yüzyılın İlk Doğal Âfeti

Sumatra Depremi

                  

Tarih

26 Aralık 2004 Pazar

Saat

00:58:53 UTC (Yerel 07:58:53)

Yer

Sumatra Adasının KB Açığında

Enlem

03°18'58" Kuzey

Boylam

95°51'11" Doğu

Büyüklük

9.0 Mw

Derinlik

30 km

Tsunami

Çok Şiddetli

Can Kaybı

300.000 Dolayında

Kaynak: USGS/NEIC/WDCS-D Preliminary EQ Report

                  

Yeni yıla girerken, Sumatra açıklarında büyük bir deprem zinciri oluştu. Peşpeşe gelen depremlerin yarattığı dev dalgalar, Hind Okyanusuna kıyısı olan ülkeleri perişan etti. Böylece, genç yüzyılımızın ilk doğal felâketiyle karşılaştık.

Pazar sabahı yerel saatle yaklaşık sekizde şiddetle sarsan büyük depremin ardından, üç saat içinde bölgede büyüklüğü altının üzerinde iki ve beşin üzerinde on deprem daha oldu. Depremler yüzünden oluşan dev dalgalar, saatte 600-700 km hızla kıyılara çarparak yerleşim alanlarını harabeye çevirdi. Öğleye doğru saat 11:21'de, 7.2 büyüklüğündeki bir başka deprem de yakındaki Nikobar Adaları'nı vurdu. Ardından gelen beş ve altı büyüklüğündeki çok sayıda deprem, günlerce bölgeyi adeta cehenneme çevirdi. Yüzbinin üzerinde can kaybı ve ancak beş-altı senede telâfi edilebilecek milyarlarca dolarlık zarar meydana geldi. Nikobar ve Andaman Adaları'nın bir kısmı suya gömüldü, bölgenin coğrafyası değişti.

Sismik açıdan, Hind ve Burma plakalarının çakıştığı sınırda meydana gelen bu büyük zincirleme enerji boşalımı, Hind plakasının Sunda çukuru bölgesinde Burma plakasının altına doğru kaymasına yol açtı. Sunda çukuru, Güneybatıda Avustralya-Hind plakalarının ve Kuzeydoğuda da Burma-Sunda plakalarının ortak noktasını oluşturması bakımından çok önemli sayılıyor ve bu çökme yüzünden ilgili plakalar arasındaki geriliminin daha da artacağı öngörülüyor.

Astrolojik açıdan ise, bu depremin bölgede Satürn'ün batı ufkunda batmak üzereyken (alt.=+02°55') meydana geldiğini görüyoruz. Ancak, Satürn veya başka bir gezegenin yaklaşık 24 saatlik bir peryod ile, yani her gün bir kez battığı düşünülürse, bunun hiç de yeterli bir işaret olacağı söylenemez. Diğer yandan, Ay'ın Dolunay evresinde bulunmasını (elong.=174°) dikkate aldığımızda, bunun da yaklaşık ayda bir kez görülen sıradan bir fenomen olduğunu hatırlıyoruz. Üstelik, Uranüs bu Dolunay'ı dengeleyecek bir konumda. Klasik astroloji açısından, dikkati çeken başka bir özellik bulunmuyor. Dolunay konumunda iken Satürn'ün ufukta batıyor olması, Yerküre üzerinde herhangi bir yerde, ayda bir kere rastlanabilecek bir durum.

Öyleyse, bu devasa depremin ve getirdiği felaketin astrolojik göstergesi ne olabilir? İşte size iyi bir astroloji sorusu. Aşağıda, bu büyük depremin olduğu âna ve yere göre çıkarılmış klasik astroloji haritasını görüyorsunuz. Üzerinde çalışabilmeniz için veriyorum. Ancak, araştıranlar için küçük bir ipucu vereyim: Bu bilmeceyi klasik astroloji yöntemleri ile çözemezsiniz. Zira, öncelikle bu olayı üç boyutlu olarak ve dinamik biçimde değerlendirmeniz gerekiyor. İkinci önemli husus ise, bölgenin depremler açısından astrolojik endikatörlerini bulmanız lazım. Yani, bölgedeki depremleri geriye dönük olarak incelemelisiniz. Sürekli hareket halinde olması yüzünden, bölgenin sismik geçmişi oldukça zengindir ve USGS arşivinde yeterli sismik kayıt mevcud.

Felâketler açısından değerlendirirken, ağır gezegenlerin akslar üzerindeki hemzaman konumlanışına dikkat etmenizde yarar vardır. Örneğin, burada Jüpiter ile Satürn'ün konumlarını birlikte ele alarak, zaman skalası içinde Yerküre üzerine projeksiyon yaptığınızda bulduğunuz loksodrom size yol gösterecektir. Sanırım, yeterince kopya vermiş bulunuyorum ve artık gerisi size kalıyor.

 

 

Not: Sumatra depreminin yarattığı felâket elbette ki bütün dünyanın acısıdır ve bu felâketten dolayı muhtaç duruma düşenlere yardım etmek de hepimizin borcudur. Ancak, yardımlarımızın gerçekten yerine ulaşıp ulaşmadığını da kontrol etmeliyiz. Bildiğiniz gibi, yakın geçmişte bu konuda acı bir tecrübemiz oldu. Kendi yurttaşlarımıza yardım amacıyla verdiklerimizin daha sonra hükümet tarafından borç ödemek ve birtakım delikleri tıkamak uğruna sarfedildiğini öğrendik. Keza, zorla toplanan deprem vergileri de birilerinin boşalttığı devlet hazinesini yeniden doldurmaya yaradı. Aradan geçen beş seneye rağmen, 1999 depremlerinde perişan olan yurttaşlarımız hâlâ yardım gelecek diye bekliyorlar. Dünyanın dört bir yanından gelen yardımlar da dahil olmak üzere, bu paraların nereye gittiğini bilemiyoruz. Kendi vatandaşını dahi umursamayan bir ülke yönetiminin, kilometrelerce uzaktaki garibanın durumunu ne ölçüde dikkate alacağını da bilemeyiz. Dolayısıyla, yine yardım edelim ama bu kez yerine ulaşacağına dair kim güvence verecek!


     

Yakında, bu sayfada bir rapor özeti yayınlayacağım. 1999 yılında TETRAKTYS Araştırma Merkezi için hazırladığım "Project Illuminati" adlı 64 sayfalık ve 2000-2020 yıllarında dünya genelinde olması muhtemel gelişmelerle ilgili detaylı astrolojik analiz raporumun yaklaşık dört sayfalık sınırlı bir özetini bulacaksınız. Orijinal rapor İngilizce olup telif hakkı TETRAKTYS Research Centre'a aittir ve beş yıl boyunca 1000 ABD Doları karşılığında isteyenlere satılmıştır. Burada ise elenmiş ve kısaltılmış olarak raporun Türkçe'sini ücretsiz olarak okuyabileceksiniz.

        

Haluk Akçam 2008

Türkiye

Dünya

Ekonomi

Deprem

Sağlık

Güncel

Kişisel Danışmanlık

Ticari Danışmanlık

Özel Danışmanlık

Copyright © 2008 Haluk Akçam - Bu sitede yer alan her türlü yazı, resim, grafik, program ve bilginin telif hakkı MİSKET yazılım ve danışmanlık Ltd.Şti.ne aittir.